Ζωή σε ανακύκλωση (Empties / Vratne lahve)

Χώρα προέλευσης: Τσεχία/Βρετανία/Δανία, 2007

Σκηνοθεσία: Γιαν Σβέρακ

Διάρκεια: 100΄
Τόπος προβολής: Α΄ Δημοτικό σχολείο Αμφιλοχίας
Ημερομηνία: Πέμπτη 19 Μαΐου 2011 (ώρα 8 μ.μ.)

Ο Τσέχος σκηνοθέτης Γιαν Σβέρακ, μετά  το ‘‘Δημοτικό Σχολείο’’ και  το ‘‘Ο Μικρός  Κόλια’’ (Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας, 1997) έρχεται να ολοκληρώσει την τριλογία του με την ταινία ‘‘Ζωή σε ανακύκλωση’’, μια ευαίσθητη ταινία σχετικά με την τρίτη ηλικία και τον  επαναπροσδιορισμό της θέσης του ατόμου στην κοινωνία.
Ο Γιόζεφ, ένας 65χρονος δάσκαλος σε σχολείο της Πράγας, δεν βρίσκει πια ευχαρίστηση στο σχολείο, καθώς η επικοινωνία με τα σημερινά παιδιά τού είναι δύσκολη. Δεν μπορεί να ανεχθεί την ανάρμοστη συμπεριφορά των νέων μαθητών του, ούτε και να ελέγξει τον εαυτό του. Για να μη συμβούν λοιπόν τα χειρότερα, παραιτείται!
Παραιτείται από το σχολείο, αλλά όχι και από τη ζωή και από την επιθυμία του να επικοινωνεί με τους ανθρώπους γύρω του. Παρά την ηλικία του, διαθέτει χιούμορ κι άφθονη ακόμα ενέργεια. Του είναι αδύνατο να περάσει την υπόλοιπη ζωή κλεισμένος στο σπίτι με τη γυναίκα του και γι’ αυτό αναζητά μια δεύτερη ευκαιρία. Είναι και σε μια ηλικία που θέλει να κάνει τις επιλογές του, βλέπετε... Πιάνει, λοιπόν, διάφορες δουλειές, πρώτα ως κούριερ με ποδήλατο κι ύστερα σ’ ένα σουπερμάρκετ, όπου συλλέγει άδεια μπουκάλια που τα στέλνει για ανακύκλωση. Εκεί λοιπόν όπου οι άλλοι αγοράζουν, αυτός αναθεωρεί ό,τι έχει ξοδέψει μέχρι τώρα και έτσι το σουπερμάρκετ γρήγορα γίνεται γι’ αυτόν ένα ευχάριστο καταφύγιο.
Πίσω από το μικρό άνοιγμα του πόστου του δημιουργεί του κόσμου τις φιλίες. Του δίνεται η ευκαιρία όχι μόνο να φλερτάρει με διάφορες γυναίκες, αλλά και να βοηθήσει άλλες, μαζί και τη διαζευγμένη κόρη του. Παράλληλα βρίσκει τρόπο να αυξήσει και τις εισπράξεις του σουπερμάρκετ.
Ο Σβέρακ με λεπτό χιούμορ και συχνά με μια δόση πίκρας, αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι ξέρει να φτιάχνει αληθινά ανθρώπινα πρόσωπα, με τις αρετές και τα ελαττώματά τους. Εκείνο που ξεχωρίζει είναι κυρίως ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζει τον ήρωά του καταγράφοντας με χιούμορ τις διάφορες σχέσεις του.
Η ταινία είναι ένας ύμνος στη δύναμη που πρέπει να έχει κάθε άνθρωπος για να αντιμετωπίσει τα τελευταία ενεργά χρόνια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Είναι μια πικρή δραματική κωμωδία με εξαιρετικές ερμηνείες και διακριτική σκηνοθεσία, μια αληθινή μικρή κινηματογραφική σονάτα.
Πρόκειται για μια ταινία των λεπτομερειών. Γι’ αυτό θα αρκούσε ίσως να σημειώσουμε ότι το σενάριο υπογράφει ο πατέρας του σκηνοθέτη Ζντένεκ, ο οποίος μάλιστα υποδύεται και τον κεντρικό ήρωα του έργου…